در روزهایی که ابومسلم در گروه ب برای بقا در جدول بازی‌ها تلاش می‌کند، پدیده و سیاه جامگان دو تیم دیگر مشهدی مکان‌های اول و دوم در گروه الف را در اختیار دارند و از شواهد و قرائن پیداست یکی قهرمان خواهد شد و مستقیم به لیگ ‌برتر صعود خواهد کرد. پدیده یا سیاه‌جامگان؟ یکی لیگ ‌برتری می‌شود... این عنوان تیتر تحلیل بازی هفته بیستم بود. اشاره‌مان به قهرمانی یکی از این دو تیم در گروه الف بود، در حالی که هر دو تیم می‌توانند به لیگ ‌برتر صعود کنند، به این شکل که پدیده و سیاه جامگان در صورت کسب عنوان دومی به مصاف تیم دوم در گروه ب خواهند رفت و برنده این دیدار می‌تواند در مصاف با تیم چهاردهم لیگ ‌برتر مجوز حضور در بازی‌های فصل آتی لیگ ‌برتر را به ‌دست آورد. ...

حضور پدیده یا سیاه جامگان در لیگ ‌برتر خلأ‌ حضور ابومسلم در این لیگ را پر نخواهد کرد و کاش برند پدیده به جای تیمداری تصمیم به حمایت از تیم ابومسلم می‌گرفت و این تیم مردمی و ریشه‌دار را از زمین بلند می‌کرد و این کاری است که برندهای معتبر در فوتبال حرفه‌ای انجام می‌دهند. قطعاً که همگرایی بهتر از تک صدایی است... البته ابومسلم آن‌قدر مدعی دارد که کمتر اسپانسری جرأت می‌کند پا پیش بگذارد... 

نساجی با شکست در برابر سیاه جامگان و همچنین صنعت نفت با تساوی در برابر شهرداری بندر عباس کمی از قافله قهرمانی در گروه الف عقب افتاده‌اند اما این دلیلی بر دست کشیدن از تلاش و همچنین ناامید شدن از صعود نیست. 6 هفته تا پایان بازی‌ها باقی‌ مانده و در فوتبال وقوع هر اتفاقی محتمل به نظر می‌رسد. 

نساجی و صنعت نفت اگر فکر کنند کار تمام شده است، کمک می‌کنند به پدیده و همچنین سیاه جامگان برای قهرمانی و صعود به مرحله پلی‌‌آف. رقابت در گروه ب سخت و نفسگیر است و فاصله‌ها آن قدر نزدیک است که از نفت مسجد سلیمانی که در صدر جدول قرار دارد تا نفت و گاز گچسارانی که تیم هفتم جدول است، شانس قهرمانی و صعود به مرحله پلی‌‌آف را دارند. 

این می‌طلبد که در هفته‌های آتی نظارت بر بازی‌ها افزایش یابد و همچنین داوران زبده‌تری برای قضاوت بازی‌ها انتخاب شوند. 
اما دیروز در چاپ گزارش بازی پارسه - پرسپولیس شمال سهواً مرتکب اشتباه فاحشی شدیم. نام سرمربی پارسه علیرضا امامی‌فر چاپ شده، در حالی که همکاری این دو چند هفته‌ای است پایان یافته و هفته‌‌هاست که تیم را بهمن عابدینی با کمک شاهین صمدیان هدایت می‌کنند و اتفاقاً نتایج خوبی گرفته‌اند، به ‌طوری که امروز پارسه مدعی جدی قهرمانی در گروه ب است. به همین خاطر از کادر فنی باشگاه پارسه پوزش می‌طلبیم. 

حضور پاس همدان در رتبه دوازدهم جدول گروه ب بهانه خوبی به‌ دست منتقدان داده که بازگشت این تیم را به تهران دوباره مطرح کنند، در حالی که این تصمیم یک تصمیم دولتی و البته غلط بوده و باید از وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال گلایه داشت که مانع این نقل و انتقال نشدند! وگرنه آنهایی که امروز عضو این تیم هستند گناهی نکرده‌اند. 
البته تغییر در کادر فنی این تیم نتیجه عکس داده است. تیم با مجتبی خورشیدی در پایان نیم‌فصل نخست تیم نهم جدول بود و البته با صدرنشین تنها 5 امتیاز اختلاف داشت اما امروز تیم دوازدهم جدول است و 13 امتیاز با صدرنشین فاصله دارد. هر چند پاس در 6 هفته باقی‌مانده این فرصت را دارد تا ضمن فرار از قعر جدول جایگاه خود را ارتقا دهد. 

بهترین‌های هفته بیستم لیگ یک
بهترین تیم‌: سیاه‌جامگان
سیاه‌جامگان در خانه تیم نساجی به برتری یک بر صفر رسید تا با پدیده صدرنشین در گروه الف هم‌امتیاز شود. اگرچه این تیم اولین فصل حضور خود را در لیگ یک تجربه می‌کند اما تا به اینجای کار پخته و باتجربه عمل کرده و با تداوم این روند حتی می‌تواند از پدیده پیشی گیرد و به عنوان تیم قهرمان مستقیم به لیگ‌برتر صعود کند. پیروزی در برابر نساجی آن هم در حضور 15 هزار تماشاگر شایسته تحسین است و به همین خاطر تیم سیاه‌جامگان را به عنوان تیم هفته برگزیدیم. این نتیجه امیدهای نساجی را برای صعود کمرنگ کرد. 

بهترین مربی‌: بهروز مکوندی
نفت مسجدسلیمان به لطف پیروزی دیرهنگام در برابر بدر بندرکنگ به صدر جدول در گروه ب رفت. این بازی می‌رفت که با نتیجه مساوی بدون گل خاتمه یابد اما صادق صادقی در دقیقه یک وقت اضافه دروازه بدر را گشود تا ورزشگاه شهیدبهنام محمدی مسجدسلیمان غرق در شادی شود. صادق صادقی به عنوان بازیکن تعویضی وارد میدان شد و این نشان از بازیخوانی بهروز مکوندی و همچنین تدبیر او برای رسیدن به پیروزی داشت؛ مربی‌ای که نفت مسجدسلیمان را به تیم مدعی در گروه ب تبدیل کرده است و نتایج حاصله تیم با او درخور تحسین است. 

بهترین بازیکن‌: وحید همراز
وحید همراز زننده هر دو گل تیم گهر دورود در دیدار با گیتی‌پسند بود. این بازی با نتیجه مساوی دو - دو خاتمه یافت و البته تیم گهر به نحوه قضاوت داور معترض بود. وحید از بازیکنان بومی گهر به حساب می‌‌آید و طبیعتاً اگر تیم با مشکل مالی روبه‌رو نمی‌شد، امروز او و تیمش در جایگاه بهتری قرار داشتند و چه بسا حتی مدعی صعود بودند. با این حال گهر شایسته تحسین است؛ در روزهایی که کمترین بخت را برای بقا در جدول بازی‌ها دارد، پرتلاش بازی می‌کند و امید که این روند را تا پایان بازی‌ها ادامه دهد.

فوتبال ایران > لیگ یک