ابومسلم هم اکنون در جدول گروه خودش در لیگ دسته اول در میانه جدول قرار دارد اما از زمان حضور هادی برگی‌زر به عنوان سرمربی توانست به پیروزی‌های خوبی دست یابد و از لحاظ فنی شرایط خوبی پیدا کند. او حالا اما اصلاً دوست ندارد بازنده میدان مسابقه با تیم اول ایران باشد؛ هرچند که این باخت چیزی از ارزش‌های ابومسلم کم نخواهد کرد.آن‌‌ها که با باخت غیرمنتظره مقابل سنگ‌‌آهن بافق کمی از چشم هواداران‌شان افتادند حالا می‌خواهند دوباره خودشان را در دل هواداران جا بیندازند، هرچند که سرنوشت‌شان حتی پس از برد مقابل استقلال نامعلوم باشد.تیم ابومسلم با جذب چندین بازیکن جدید در حالی پا به میدان آزادی خواهد گذاشت که آن‌ها همگی برای دومین بار است که در ترکیب ابومسلم به میدان خواهند رفت و تا حدودی با دیگر شاگردان برگی‌زر هماهنگ شده‌اند.از ترکیب فعلی ابومسلم بازیکنانی مثل هادی اصغری، علی حقدوست، میثم رضاپور، یونس شاکری و... سابقه بازی مقابل استقلال را دارند و امروز برای اثبات خودشان به میدان می‌روند. در جمع مشکی‌ها اما جای 2بازیکن باتجربه هم خالی است . برگی‌زر به دلیل مصدومیت، نورمحمدی و منصوری را در اختیار نخواهد داشت....


در سوی دیگر میدان، قلعه‌نویی حضور دارد که احتمالا از تمام پتانسیل تیمی‌اش استفاده خواهد کرد و تمام ستاره‌های جدید و قدیمش را به میدان خواهد فرستاد، چرا که خودش خوب می‌داند کمترین لغزش به قیمت از دست دادن یک جام تمام خواهد شد.
قلعه‌نویی احتمالا در این مسابقه رو به توپ‌های زمینی خواهد آورد، جایی که ابومسلم در لیگ دسته اول هم آسیب‌پذیرتر نشان داده است. استقلالی‌‍‌ها گرچه هم‌اکنون صدرنشین لیگ برتر هستند، اما هنوز تا قهرمانی راه زیادی دارند.راهی که با اتفاق های زیادی همراه خواهد بود. شاگردان قلعه‌نویی باید از جام حذفی به عنوان یک جایگزین برای لیگ برتر استفاده کنند که اگر این یکی از دست‌شان رفت، آن یکی در کف‌شان بماند!
ابومسلمی‌ها که حالا چند سالی می‌شود از لیگ برتر دور افتاده‌اند، انگیزه‌های زیادی برای پیشروی در جام حذفی و شکست دادن استقلال آن هم در آزادی دارند. به هر حال برای تیمی که این روزها از شرایط مالی و مالکیتی خوبی برخوردار نیست پیروزی در چنین بازی مهمی از نان شب هم واجب‌تر است.
با این حال، چالش اصلی برگی‌زر در این بازی چگونگی از کار انداختن طراحان خبره استقلال در میانه میدان است. جایی که بازیکنانی مثل مجتبی جباری و ساموئل چشم بسته شعبده می‌کنند و احتمالا موسوی و برهانی را مثل آب خوردن مقابل دروازه ابومسلم صاحب توپ می‌کنند. معمولا مقابل چنین هافبک‌های باهوشی نمی‌توان ریسکی بازی کرد و خیلی به فکر بازی انتحاری بود؛ در حقیقت اول باید آن‌ها را از کار انداخت و بعد دل به تک موقعیت‌هایی بست که در خانه حریف نصیب تیم می‌شود.
سوی دیگر میدان ظاهرا تنها حربه‌ای که برای برگی‌زر می‌ماند استفاده از توپ‌های بلند پشت مدافعان و سرعت مردانی چون هادی اصغری و شم گلزنی یونس شاکری است؛ آن‌ها در ورزشگاه آزادی بدون هوادار، در حقیقت چیزی جز استفاده از همین خرده موقعیت‌ها ندارند و باید با تکیه به اتفاقات فوتبالی چشم به حذف آبی‌ها داشته باشند.
ابومسلم و استقلال همیشه بازی‌های سختی مقابل هم داشته‌‌اند بنابر این برگی‌زر با کسب این پیروزی بیش از اینکه به نفع ابومسلم تلاش کند، خودش را به عنوان یکی از شکست دهنده های ابومسلمی مطرح خواهد کرد. چه اینکه خود او یک بار دیگر در روزهای اول سرمربیگری‌اش در ابومسلم با این تیم مقابل شاگردان قلعه‌نویی صف‌آرایی کرده و با نتیجه 2 بر صفر از حریف شکست خورده است. به این ترتیب این دومین رویارویی برگی‌زر با قلعه‌نویی هم محسوب می‌شود.
ابومسلمی‌ها در میان این همه دیدار با استقلال، 2بازی خاطره انگیز هم دارند؛ یکی عوض کردن پیروزی 2 بر صفر با باخت 3 بر 2 در ورزشگاه ثامن، در حالی که اکبر میثاقیان روی نیمکت بود و یکی هم شکست سنگین 5 بر صفر در ورزشگاه ثامن، وقتی ناصر پورمهدی سرمربی ابومسلم، مقابل صمد مرفاوی قرار گرفته بود؛ دیداری که ابومسلم در آخرین سال حضورش در لیگ برتر تجربه کرد.
البته ابومسلم در لیگ دسته اول سال‌های 76-75 یک بار پیروز میدان برابر استقلال بوده و اکبر میثاقیان با گل‌های علیرضا واحدی نیکبخت و جلیل گل‌چشمه این تیم را درتهران از پیش رو برداشت،