استاندار خراسان رضوی در جلسه کارگروه معنویت در ورزش گفت: مشهد به عنوان پایتخت معنوی ورزش و جوانان کشور معرفی شود. به گزارش ایسنا خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، محمود صلاحی در این جلسه از ورزش به عنوان یکی از پر مخاطب‌ترین عرصه‌ها یاد کرد و گفت: نقش تاثیرگذار ورزش در تقویت جسم و روح جوانان بر کسی پوشیده نیست.وی با تاکید بر اینکه پایتخت بودن مشهد مقدس به لحاظ معنوی بایستی در حوزه‌های مختلف نمود داشته باشد، افزود: با فراهم کردن زمینه‌های لازم بایستی مشهد به عنوان پایتخت معنوی ورزش کشور نیز معرفی شود...

صلاحی خاطرنشان کرد: علاوه بر پرداختن به موضوعات ورزشی، باید تربیت مربیان ارزش مدار که بتوانند مفاهیم معنوی را از طریق ورزش به نسل جوان منتقل کنند، مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

استاندار خراسان رضوی به مدیرکل ورزش و جوانان استان فرصتی دو ماهه داد تا طرحی اجرایی در زمینه توسعه و ترویج معنویت در ورزش با رویکردی ملی ارئه نماید.

وی اضافه کرد: کلیات این طرح مورد تایید است و استانداری هر گونه همکاری را برای پیشبرد اهداف طرح خواهد کرد.

صلاحی در ادامه از متولیان امر خواست تا در راستای گسترش ورزش‌های متناسب با فرهنگ، آداب و رسوم و مبتنی بر هویت اسلامی ایرانی این مرز و بوم برنامه‌ریزی کنند.

وی ادامه داد: تقویت و معرفی هر چه بیشتر ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای با توجه به ریشه داشتن آن‌ها در دین و آیین ما از جمله اقدامات موثر در این حوزه محسوب می‌شود.

 

 

دکتر سید علی‌اکبر هاشمی جواهری، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در این جلسه از ورزش به عنوان ابزاری فرهنگی برای صدور پیام انقلاب اسلامی یاد کرد.

وی اظهار کرد: غفلت از این مساله در برهه‌ای از زمان موجب بروز آسیب‌هایی در ورزش کشور شد که تلاش می‌کنیم تا از ورزش به عنوان راهی برای تقویت معنویت در ورزشکاران استفاده شود.

در ادامه علیرضا صفارزاده، رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای کشور در سخنانی گفت: با توجه به اینکه از یک سو مشهد، پایتخت معنوی کشور نامگذاری شده و از سوی دیگر با توجه به ماهیت فرهنگی، اسلامی و معنوی ورزش پهلوانی و زورخانه‎‌ای، مشهد مقدس از سوی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای به عنوان پایتخت معنوی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای انتخاب گردیده است.

وی هدف از این نامگذاری را تبیین معنویت و مرام پهلوانی، ارائه راهکارهای تقویت معنویت و مرام پهلوانی در ورزش زورخانه‌ای به عنوان کانون و محور فرهنگ پهلوانی و تبیین راه‌های ترویج معنویت و فرهنگ پهلوانی به سایر رشته‌های ورزشی در سطح جامعه عنوان کرد.

صفارزاده با ابراز خرسندی از دایر شدن دبیرخانه پایتخت معنوی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در مشهد مقدس گفت: بایستی از فرصت بی‌بدیل وجود مضجع شریف امام رضا(ع) برای نشر اخلاق اسلامی و فرهنگ ناب رضوی در عرصه‌های گوناگون از جمله ورزش عمومی و قهرمانی کشور بهره جست.

گفتنی است در پایان این جلسه در راستای گام اول معرفی مشهد به عنوان پایتخت معنوی ورزش و جوانان کشور، تفاهم‎‌نامه استقرار دبیرخانه پایتخت معنوی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در مشهد به امضای استاندار خراسان رضوی، رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی و رییس هیات پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان رضوی رسید.