align=bottom
مدیرعامل مؤسسه تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی از اهدای فرش «یادبود جام جهانی 2018 روسیه» به موزه ورزش آستان قدس رضوی توسط فدراسیون فوتبال کشورمان خبر داد. علیرضا تاج فیروز افزود: پس از برگزاری مسابقه نهایی جام حذفی فوتبال میان دو تیم تراکتورسازی و استقلال، فرش «یادبود جام جهانی 2018 روسیه» از سوی فدراسیون فوتبال ایران و با حضور وزیر ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان استانی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد....

وی بابیان این نکته که 5 تخته از این فرش بافته‌شده، اضافه کرد: در حال حاضر یک‌تخته فرش در موزه فیفا در کشور سوئیس، یک‌تخته فرش در موزه فدراسیون فوتبال روسیه، یک‌تخته فرش در کمیته المپیک، یک‌تخته فرش در فدراسیون فوتبال ایران نگهداری می‌شود و تخته پنجم هم به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.
تاج فیروز ادامه داد: با توجه به اینکه این فرش‌های اهدایی در اماکن ورزشی جهان نگهداری می‌شود، قرار است این فرش اهدایی هم در موزه ورزش مؤسسه تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی نگهداری شود.

وی این فرش را یادبود جام جهانی 2018 روسیه خواند و افزود: هر یک ازاین‌دست بافته‌ها، به هر مجموعه‌ای که اهداء شده، نماد آن مجموعه هم در بالای فرش جانمایی شده است؛ بر بالای فرش اهدایی به آستان قدس رضوی نیز تصویر بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) بافته‌شده است.

این مقام مسئول تأکید کرد: می‌توان گفت از این فرش تنها 5 تخته در جهان وجود دارد و تخته پنجم باوجود تصویر گنبد و بارگاه نورانی امام هشتم(ع)، فرشی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

وی بابیان مختصات فیزیکی و بافت فرش هم اظهار کرد: این اثر هنری به ابعاد 2 در 3 متر و از جنس ابریشم است که در مدت 8 ماه به دست هنرمندان تبریزی بافته‌شده است. بافت 5 تخته، دو سال از جام جهانی 2018 روسیه تا امسال به طول انجامیده است.

مدیرعامل مؤسسه تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی با اشاره به نمادهای بافته‌شده در طرح فرش، گفت: در این فرش، نمادهای جام جهانی فوتبال اعم از پرچم کشورهای راه‌یافته به جام جهانی 2018 روسیه دیده می‌شود. به‌علاوه، نمادهایی از فرهنگ کشورمان ازجمله بارگاه منور رضوی، برج آزادی، سی‌وسه‌پل اصفهان، مقبره شعرای تبریز و آرامگاه حافظ شیرازی بافته‌شده است.

آستان نیوز